Pracownia chemiczno-FIZYCZNA 1 - edukacja domowa

Klasa VII (VI)
stacjonarnie

Zajęcia prowadzone są o wcześniejszej porze i dedykowane głównie dla dzieci uczących się w ramach edukacji domowej.

Program pracowni obejmuje wszystkie kluczowe zagadnienia z chemii i fizyki z podstawy programowej klasy VII. Zapraszamy na nie również uczniów z klasy VI, którzy chcieliby wcześniej zacząć przygodę z tymi naukami przyrodniczymi.

Zajęcia mają przede wszystkim charakter eksperymentalny - uczniowie samodzielnie wykonują doświadczenia, które ilustrują dane zagadnienie naukowe. Po czym wspólnie formułujemy wnioski i omawiamy teoretycznie poznane prawa przyrody. Czasami odwracamy kolejność: gdy uczniowie posiądą już wstępną wiedzę pozwalającą im teoretycznie przewidzieć wynik eksprymentu, próbujemy to zrobić a następnie zweryfikować nasze przypuszczenia.

ZAGADNIENIA

Chemia:

• świat składa się z substancji - badanie podstawowych właściwości wybranych substancji (jod, cyna, magnez, etanol).
  • rozdzielanie mieszanin substancji,
  • badanie stopów metali / samodzielne wytopienie stopu z czystych metali (stop Wooda),
  • reakcje syntezy i analizy,
  • spalanie w czystym tlenie,
  • badanie wpływu rodzaju wiązań chemicznych na właściwości substancji,
  • przeprowadzanie reakcji zmieniających wartościowość pierwiastka,
  • badanie właściwości substancji polarnych i niepolarnych,
  • badanie rozpuszczalności substancji,
  • uzyskiwanie roztworów o danym stężeniu,
  • otrzymywanie i badanie właściwości wodorotlenków,
  • otrzymywanie wodorotlenków nierozpuszczalnych - reakcje strąceniowe (wykorzystywanie w praktyce tablicy rozpuszczalności).

Fizyka:

• przeprowadzenie przemian fazowych substancji (parowanie-skraplanie / topnienie-krzepnięcie / sublimacja-resublimacja),
  • mierzenie gęstości substancji / rozumienie pojęcia gęstości (wartość niezależna od wymiarów ciała, jednostka gęstości, odróżnianie gęstości od lepkości),
  • siła jako miara odziaływania / rodzaje sił w przyrodzie / siła jako wektor,
  • ciśnienie w płynach - eksperymentalne poznawanie prawa Pascala,
  • poznawanie wpływu grawitacji na ciśnienie w płynach (ciśnienie hydrostatyczne) / doświadczenia z naczyniami połączonymi,
  • siła wyporu - eksperymentalne i teoretyczne wyprowadzenie prawa Archimedesa,
  • badanie właściwości gazów i zależności między ciśnieniem, temperaturą, objętością,
  • kinematyczny opis ruchu - mierzenie prędkości w ruchu jednostajnym,
  • kinematyczny opis ruchu - mierzenie prędkości w ruchu jednostajnie przyspieszonym,
  • zasady dynamiki Newtona / eksperymenty z bezwładnością, niezależnością kierunków ruchu, wzajemnością oddziaływań,
  • doświadczenia z siłami tarcia / opór powietrza,
  • energia kinetyczna i potencjalna - doświadczalne sprawdzanie zasady zachowania energii mechanicznej.

Kurs trwa 2 semestry i obejmuje 24 spotkania trwające 2 godziny lekcyjne z 10 minutową przerwą.
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w Warszawie na Ursynowie, w Otwartym Centrum Edukacyjnym ul. Małej Łąki 11/3, w czwartki godz. 14:15.