Pracownia chemiczno-FIZYCZNA 2 - edukacja domowa

Klasa VIII
stacjonarnie

Zajęcia prowadzone są o wcześniejszej porze i dedykowane głównie dla dzieci uczących się w ramach edukacji domowej.

Program pracowni obejmuje wszystkie kluczowe zagadnienia z chemii i fizyki z podstawy programowej klasy VIII.

Zajęcia mają przede wszystkim charakter eksperymentalny - uczniowie samodzielnie wykonują doświadczenia, które ilustrują dane zagadnienie naukowe. Po czym wspólnie formułujemy wnioski i omawiamy teoretycznie poznane prawa przyrody. Czasami odwracamy kolejność: gdy uczniowie posiądą już wstępną wiedzę pozwalającą im teoretycznie przewidzieć wynik eksprymentu, próbujemy to zrobić a następnie zweryfikować nasze przypuszczenia.

ZAGADNIENIA

Chemia:

• kwasy beztlenowe - badanie chlorowodoru / wytwarzanie siarkowodoru,
  • kwasy tlenowe - badanie kwasu siarkowego, reakcje kwasu azotowego z metalami,
  • przeprowadzenie elektrolizy wodnych roztworów wybranych soli,
  • reakcje strąceniowe - otrzymywanie trudno rozpuszczalnych soli (praca z tabelą rozpuszczalności),
  • analiza jakościowa - wykrywanie anionów i kationów na podstawie reakcji strąceniowych,
  • węglowodory - badanie właściwości / wykrywanie węglowodorów nienasyconych,
  • alkohole - badanie właściwości / denaturacja / wykrywanie alkoholi reakcjami charakterystycznymi,
  • alkohole wielowodorotlenowe - rozróżnianie / badanie właściwości gliceryny / reakcje z silnymi utleniaczami,
  • kwasy organiczne - reakcje zobojętniania / reakcje z aktywnymi metalami,
  • otrzymywanie estrów,
  • cukry proste - wykrywanie glukozy,
  • cukry złożone - wykrywanie skrobii próbą jodową.

Fizyka:

• energia wewnętrzna, zamiana ciepła na pracę,
  • ładunki elektryczne / odziaływanie ładunków,
  • badanie przykładowych przewodników i izolatorów elektrycznych / elektryzowanie ciał,
  • prąd elektryczny w metalach / obwód elektryczny / prawo Ohma,
  • moc i energia prądu elektrycznego / połączenia równoległe i szeregowe,
  • przewodnictwo elektryczne roztworów wodnych  / jony,
  • badanie zjawisk magnetycznych / wytwarzanie pola magnetycznego przez prąd elektryczny,
  • wzbudzanie prądu elektycznego przez ruch magnesu - indukcja elektromagnetyczna,
  • poznawanie podstawowych pojęć związanych z falą na przykładzie fal mechanicznych,
  • odkrywanie falowej natury światła / polaryzacja,
  • rozszczepienie światła białego,
  • doświadczenia z optyki: przejście wiązki przez soczewki / odbicie od zwierciadeł z krzywizną powierzchni.

Kurs trwa 2 semestry i obejmuje 24 spotkania trwające 2 godziny lekcyjne z 10 minutową przerwą.
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w Warszawie na Ursynowie, w Otwartym Centrum Edukacyjnym ul. Małej Łąki 11/3, we wtorki godz. 14:15.